Мене часто запитують деталі про канадську медичну систему, особливо як воно все працює від час вагітності, тому трошки розкажу.
Взагалі в Онтаріо кожна сімя в ідеалі повинна мати сімейного лікаря, але порядка 10% їх не мають, так як вони тут дефіцит. Особливо коли хтось переїхав, часто приходиться чекати , буває і до року, щоб отримати свого лікаря. Ми маємо такого лікаря. А не можу сказати, шо вона ідеальна, мінус- вона старенька :), але в здоромову глузді і в цілому нас задовольняє. Сімейний лікар - це як терапевт, лікує тільки простуди, посилає на аналізи і т.д., направляє в випадку проблем до інших лікарів в т.д. Якщо в тебе немає лікаря, в випадку коли ти погано почуваєшся, мусиш йти до walk in clinic або якщо зовсім погано до emergency room in hospital. Якщо лікар є- то звониш і йдеш до нього, але якщо дуже погане щось- то теж прямо до emergency room in hospital.
Це як наша швидка допомога, тільки тут вона рідко приїзджає за викликом, лище в випадку коли людину не можна транспортувати, інакше люди самі добираються.
В випадку вагітності жінка тут має кілька варіантів:
1) До 22-26 тижня вагітності бути зі своїм сімейним лікарем, а далі з obstetrician( гінеколог, що спеціалізується саме в вагітності і родах)
2) Всю вагітність і роди пройти тільки з midwife( мабуть наближче з українських професій до цієї є акушерка).
3) До 22-26 тижня вагітності бути з nurse practitioner( близько до midwife) , а далі з obstetrician.
4) Всю вагітність з obstetrician.
Ультразвуки роблять спеціально підготовлені спеціалісти і спецлабораторіях, не важливо хто тебе веде.
Перші три варіанти можливі тільки якщо вагітність протікає без проблем, інакше тебе ще раніше направлять до лікаря.
Кожний з цих варіантів має свої плюси і мінуси. Наприклад midwife більше проводять часу зі своїми пацієнтами, практикують роди і дома, але все-таки вона менш кваліфікована ніж лікар. Сімейний лікар - близька тобі людина , знає вже тебе, але вона не спеціалізувалась в вагітності, як правило має менший досвід в цьому. Лікар - це завжди класно, але в них менше часу на тебе, ніхто з тобою цяцькатись по часу за один прийом не буде. Лікарі також не приймають роди дома і навіть приймати роди в тебе може інший лікар, ніж вів твою вагітність. Взагалі вони стараються приймати "своїх дітей", але не зобовязані приїзджати, якщо в тебе почалися роди в ночі, не в той час коли він чергує.
Я вибрала для себе третій варіант, вирішила що мені важливо, щоб мені і уваги психологічної побільше приділили, особливо спочатку, і щоб за дитиною слідкував лікар, особливо в кінці моєї вагітності. Народжувати дома я все-одно не хочу, хоч і постарюсь щоб роди були максимально натуральними, але хочеться мати допомогу поряд, якщо вона знадобиться.
Про сам догляд- як правило жінка починає ходити до лікаря\медсестри і т.д. десь тільки в 8-10 тижнів вагітності, інколи раніше. Спочатку вона має прийоми десь раз в 3-4 тижні, а з 28 тижня раз в 2 тижні, і з 36 тижня ніби раз в тиждень. В самому звичайному випадку, без ускладнень жінка має 2 планових ультразвуки. Аналізами сильно не мучать, з самого початку здаєш кров з вени на все-все, потім ще раз десь в 10-13 тижнів на дефекти і потім вдесь в 24 тижні на цукровий діабет. Здається це все, може щось і пропустила, але аналізів точно не багато і сама вибираєш коли їх здати, просто приходиш в лабораторію. Ну і звичайно кожен прийом провіряють на цукор і білок, але це моментальний аналіз самі здаєте чого :). Ще кожен раз коли приходиш, міряють тиск, вагу, слухають сердечко, обміряють живіт.
Взагалі до вагітності тут ставляться легко, як не до хвороби :), такого поняття як "загроза" тут і не знають, хоч знаю що в Україні це ставляь кожній другій жінці. Мені це сподобалось, але можливо це і мінус для когось. Ще тут швидко виписують після родів, десь 24 години тримають, ну і днів 4 після кесерево. Багатьом з "наших" жінок це не подобається, я поки не знаю, це мене тільки чекає :).