В нашій сім'ї фінансами повністю заправляє Влад. Він вирішує куди інвестувати гроші, слідкує за всіми оплатами, заповнює податкові декларації і т.д. Я дуже далека від цього, не памятаю навіть онлайн паролів до наших рахунків, тільки періодічно підписую якість бумаги :). Звичайно я якось впливаю на Влада рішення, він старається зі мною радитись і навіть для моєї зручності створив онлайн документ щодо наших збережень і інвестиції, часто його обновлює, щоб тримати мене в курсі справ. Причому більшість інвестицій оформлені на моє імя, так як в мене менша зарплата і це вигідно з погляду податків( тут чим більший прибуток- там більше податок, рахується на кожну окрему людину, враховуються абсолютно всі прибутки).
Мене це все дуже влаштовує, мені гроші не цікаві, на життя\розваги вистачає- і досить :). Влад же не такий, йому все це цікаво, це стало для нього маленьким хобі. Прикольно що коли ми жили в Україні і грошей було відносно мало, ми майже нічого не вікладували, тобі фінансовими питаннями займалась я. Саме моєю задачею було все планувати. А коли прихали в Канаду, із-за мого поганого англійського на початку, Владу прийшлось взяти на себе багато організаційних питаннь, в тому числі фінансових, а далі сподобалось, прокинулась його справжня натура :).
А взагалі я хотіла розповісти про два типи вкладань, які в Україні зовсім мало доступні\популярні, але дуже розповсюдженні тут.
Перший- stocks market- це біржа, купівля\продаж акцій. Багато компаній тут є public( не знаю як точно перекласти, значить що їх акції продаються на біржах). Так от, кожний може купляти і продавати ці акції,і час від часу, в залежності від того як йдуть справи в компанії, її акції ростуть або падають в ціні, ти можеш або виграти або програти. Торгівля на біржі вимагає 1) знань, потрібно розбиратись що відбувається і чому 2) часу, потрібно обробляти багато інформації, читати економічні новини і т.д. 3) і посто вдачі :). Прибутки і втрати нічим не обмеженні.
Саме торгівля на біржі Владу дуже подобається. Коли він тільки почав півтора роки тому, я думала що він перегорить і закине, але йому до цих пір це цікаво. Я до цих пір не зовсім вірю в Влада :) і морально готова втрати як мінімум значну частину грошей що він оперує в акціях, тому ми домовились обмежити вкладенням в цій області певним процентом від наших загальних вкладень.
Інший- funds- вкладення в інфенстаційні фонди. Якщо пояснити по простому, то ти вкладуєш гроші в якийсь фонд, а він вже вкладує гроші в якісь компанії, в широкий спектр компанії, але кожний фонд при цьому на чомусь спеціалізується.
Наприклад precious metal fund вкладує гроші в компанії що саме займаються дорогоцінними металами. Тобто тут також потрібно орієнтуватись в які саме фонди вкладувати, коли краще перекидувати гроші з одного фонду в інший і т.д. Тут виграти\програти багато як на біржі не можна, більшість попадає в +10, -5% в рік від вкладень. Для України +10% виглядає смішно, але врахуйте що тут мала інфляція, на звичайних рахунках в банку дають максимум +4,5% в рік. Ще вкладення в ці фонди можна оформити як RRSP, registered retirement savings plan ( я колись трошки писала про це RRSP і податки тут , кому цікаво детально -
http://en.wikipedia.org/wiki/Registered_Retirement_Savings_Plan). Ми саме так і зробили. Але цей тип вкладень також має свої мінуси, ми також домовились зробити на нього деякі обмеження , тут скоріше ініціатором був Влад :).
Крім того тут звичайно можна вкладувати в нерухомість, купляти інші цінні бумаги і т.д.