У нас же тут 23 січня відбулися вибори до федерального парламенту.
Ми, поки не маємо громадянства, голосувати не можемо, але я для загального розвитку :) навіть перед виборами почала цікавитись канадською політикою, а то до того взагалі тільки самі основні факти і події знала. Хоча звичайно не настільки , щоб розібратись в різниці між косерваторами і лібералами :).
Дуже коротко в чому суть, щоб і ви знали яке в Канаді політичне життя :)
Вибори в нас дострокові. Останні 12 років в Канаді був ліберальний уряд (його відповідно вибирає парламент, де більшість мали ліберали). І відповідно останні вибори, що були 1,5 роки тому, теж виграли ліберали. Але за цей час тут був корупційний скандал, суспільне розслідування і були виявлені факти дачі "відкатів" державним службовцям, що є членами ліберальної партії. Результат- вотум недовіри уряду і нові вибори.
На цих виборах майже всі прогнозували перемогу консерваторів, вони і перемогли з невеликим відривом. Ліберали теж нормально набрали, в основному в містах.
У нас теж на наші містечка було три округа, в двох з відривом перемогли ліберали і в одному консерватор з маленьким.
Як самі вибори відбувались?- тихо. Я ще коли була в Україні, казала що тут мало політичної агітації. Коли ми повернулись, в січні, агітації було більше, чимало досить коротких, простих роликів по телевізору, в основному консерватори гнали на корупційність лібералів, ліберали проводили асоціації між американськими республіканцями і консерваторами (а їх тут ох як не люблять), а NDP(New Democratic Party)- просто так і говорили, якщо ви розчаровані в лібералах, але і консерватори вам не подобаються, голосуйте за нас. Самі програми дій рекламувались мало. Також тілька раз знаходила під дверима брошурки місцевих кандидатів. От і все. Хоч би одну людину хтось з розмахуючим прапором в центрі міста поставив :). Відбувались також дебати, навіть серед депутатів по округам, але особливого інтересу в людей вони ніби не викликають.
О, що цікаво. Активні виборці ставили перед своїми будинками за кого будуть голосувать. Всі плакати однакового формату, мабуть беруться в штабах. І досить великий процент будинків мали такі плакати, біля нас взагалі десь 20-30%, в цілому по місту менше, але може до 5-10% доходило було. Доречі, консерватори у нас біло-голубі, ліберали - біло-червоні, а демократи-оранжево-жовті.
В нашому будинку, прямо в холі була дільниця для голосування. Ні тобі кабінок, ні наглядачів від депутатів. Коли я вечором проходила по дільниці :) забирати свою кореспонденцію, за столом сиділо дві тьоті передпенсійного віку і стояло дві урни. На урнах тут теж явно економлять, прості картонні коробки. Наш хол правда ніби обладнано відеокамерою, але це все що можна віднести до безпеки. Не знають канадці життя і фальсифікацій :).
____
Шоком для мене було виявити що по нашому округу йшов кандидатом член Marxist-Leninist Party of Canada. Прикольний такий пацан в зеленому біретику з зіркою. Набрав 0.2% (144 голоса). А на сусідньому був від Communist Party of Canada, цей навіть 0.5% набрав.
А ще в нас виявляється є:
Marijuana Party – This party is devoted to ending the prohibition on marijuana use and possession in Canada. The party platform states that after ending prohibition in Canada, it would focus on pressuring the international community to also end prohibition against the drug. The party platform is based entirely on the issue of cannabis.
__
Явка по нашому округу по моїх розрахунках близько 60%. Серед знайомих канадців відносно багато ходили голосувать (звичайно потрібно враховувать що мій круг знайомих специфічний). І на роботі політика була популярною кухонно-обідьною темою за пару тижнів до виборів і два наступні дні.