Мені час від часу питають про французьку мову в Канаді, наскільки реально Канада двомовна.
Так, дійсно, в Канаді дві офіційні мови- англійська і французька, але не все так просто і кожна провінція має свої офіційну мову. І насправді Канада не те шоб двомовна, скоріше 70 % населення- англомовні, 20%- франкомовні і 10% чи навіть менше - реально двомовні. Франкопони проживають компактно, в провінціях Квебек( Quebec), в частині Нью Брансвік( New Brunswick) і в трошки в Онтаріо і Манітобі. І всі провінції мають лише одну офіційну мову, за виключенням Нью Брансвік, ця провінція має офіційними англійську і французьку. Квебек має лише французьку як офіційну і всі решта провінцій і територій- англійську.
Про вивчення мови - в різних провінціях різні системи освіти, але в всюди вчать обидві мови, в школах і універах, є доступні як англомовні, так і франкомовні школи. Особливо останнім часом почали приділяти більше уваги і коштів для вивчення двох мов. Але реально для більшості друга мова так і залишається далеко невільною. Наприклад серед моїх агломовних знайомих в Онтаріо дуже мало гарно володіють французькою, найкраще володіють ті, що ще ходять до універу і не забули те що вивчили :). А якщо поїхати до Квебеку- то в Монреалі багато двомовних, але коли відїхати в сторону, в маленьке містечко, то там простий перехожий в найкращому випадку зрозуміє тільки кілька самих простих фраз англійською.
Найбільше відчуття двомовності Канади в мене було в Оттаві, там народ, особливо молодь, без заминки переходить від одніє мови до іншої. Але це столиця, що стоїть на межі англомовного Онтаріо і франкомовного Квебеку.
З іншої сторони інколи відчувається, шо Канади таки двомовна. Ось зараз вибори і теледебати лідерів партій проходять двічі- один раз французькою, один раз англійською. Всі вони відносно непогано володіють двома мовами. І коли заповнюєш державні документи чи читаєш надписи на товарах- всюди дві мови. Я так вже трошки французьку вивчила :). Хоча наспрадві французьку я зовсім не знаю, мені за це соромно, і я планую цю мову вчити, мабуть вже з Данькою разом :).
О, і французька Канади сильно відрізняється від французької Франції, ще більше ніж англійська Канади від англійської Англії :).