Event 3 Women 17-and over 800 SC Meter Freestyle
Name Age Team Seed Time Finals Time Points
1 Pilipenko, Aljona 19 nrk 10:02,00 10:13,77
2 Schmidt, Kairi 19 Siluk 10:40,00 10:52,44
Event 4 Men 19-and over 1500 SC Meter Freestyle
Name Age Team Seed Time Finals Time ( 800freestyle)
1 Olvik, Andres 23 Kaleviujumiskool 16:02,86 15:55,22 V. Rek. 8:39,61
2 Motasnjov, Andrei 19 Garant 16:00,00 16:17,04 8:41,36
Event 3 Women 15-16 800 SC Meter Freestyle
Name Age Team Seed Time Finals Time Points
1 Smirnova, Julia 15 Dilan 9:36,34 9:32,78
2 Gontsarova, Valeria 15 S-Pb 9:30,00 9:38,82
3 Zubkova, Marina 16 S-Pb 9:58,00 9:46,75
4 Efimova, Karina 16 Aktiiv 10:03,00 9:54,48
5 Savtsenko, Sofija 15 Garant 10:15,00 9:56,04
6 Satsneva, Maria 15 S-Pb 10:00,00 10:05,50
*7 Pupina, Nadezda 15 Garant 10:25,00 10:13,77
8 Kurlokova, Svetlana 16 nrk 10:51,00 10:22,93
9 Salatun, Anastasija 15 Garant 10:40,00 10:36,00
Event 4 Men 17-18 1500 SC Meter Freestyle
Name Age Team Seed Time Finals Time (800freestyle)
1 Naroskin, Pavel 17 Narva 15:56,36 16:17,25 V.Rek. 8:40,00
2 Lomasko, Anton 18 Garant 17:45,00 17:05,93 9:08,16
3 Platonov, Ilja 17 S-Pb 16:59,99 17:16,61 9:10,28
4 Levjakov, Nikita 17 S-Pb 17:30,00 17:31,99 9:24,37
5 Koroljov, Aleksei 18 S-Pb 17:15,00 17:46,42 9:30,40
6 Volkov, Andrei 18 S-Pb 18:00,00 17:53,13 9:35,00
7 Ivanov, Andres 17 Aktiiv 17:50,00 18:00,75 9:26,18
8 Stepenko, Vladislav 17 S-Pb 17:00,00 18:04,91 9:33,00
9 Morozov, Nikolai 17 Siluk 18:04,00 18:13,68 9:42,00
10 Nikolaev, Andrei 17 S-Pb 17:29,99 18:32,87 9:48,17
11 Molder, Roland 17 tuk 18:30,00 18:43,87 10:00,21
12 Mihhailov, Gleb 18 Aktiiv 18:10,00 18:48,06 10:03,96
13 Kolk, Denis 18 tuk 19:30,00 19:42,20 10:20,20
Event 5 Girls 14 & Under 800 SC Meter Freestyle
Name Age Team Seed Time Finals Time Points
1 Romanjuk, Marija 13 Garant 9:40,00 9:26,07
2 Kirs, Diana 14 Garant 10:10,00 9:55,28
3 Luht, Maria 14 tuk 10:06,50 9:58,51
4 Filina, Jana 14 Garant 10:20,00 10:07,73
5 Gorbenko, Janika 14 Garant 10:50,00 10:14,42
6 Kaalma, Karolyna 13 Garant 10:45,00 10:14,54
7 Zaitseva, Katrin 13 Garant 10:30,00 10:24,79
8 Mihhailova, Valerija 14 nrk 11:30,00 10:40,04
9 Laane, Grete 14 tuk 10:35,00 10:46,46
10 Harutjunjan, Maria 14 tuk 10:20,00 10:49,46
11 Tipukina, Anna 13 Aktiiv 11:25,00 11:00,03
12 Buhhanevits, Liia 12 Aktiiv 11:45,00 11:25,04
13 Nikolaeva, Jana 12 Garant 11:45,00 11:30,74
14 Snurova, Julia 13 Aktiiv 11:30,00 11:31,11
15 Kuts, Kristel 13 tuk 11:45,00 11:35,75
16 Letunova, Marija 12 Garant 11:45,00 11:56,63
17 Mihhailova, Anna 13 Aktiiv 12:00,00 11:57,01
18 Seppenin, Diana 11 nrk 12:10,00 12:23,12
19 Rauda, Triin 13 tuk 12:30,00 12:59,27
20 Subina, Svetlana 12 Siluk 13:30,00 13:23,21
(Event 5 Girls 14 & Under 800 SC Meter Freestyle)
Name Age Team Seed Time Finals Time Points
21 Silova, Iliana 11 Siluk 15:00,00 13:38,93
22 Roznovskaja, Aljona 12 Siluk 15:00,00 14:27,94
Event 6 Boys 16 & Under 1500 SC Meter Freestyle
Name Age Team Seed Time Finals Time (800freestyle)
1 Maltsev, Dmitri 16 S-Pb 16:30,00 16:31,95 V.Rek. 8:44,62
2 Sevrjukov, Dmitri 15 S-Pb 16:35,00 16:36,32 8:49,56
3 Malkov, Aleksandr 16 Narva 16:42,40 16:47,35 8:50,18
4 Ussov, Dmitri 16 S-Pb 17:10,00 16:54,62 8:57,00
5 Kuliznikov, Boris 15 S-Pb 17:30,00 17:14,89 9:12,87
6 Efimov, Ilja 16 Aktiiv 17:20,00 17:28,75 9:08,58
7 Fetisov, Vladislav 15 S-Pb 17:30,00 17:35,49 9:23,27
8 Parhomenko, Mihhail 16 S-Pb 18:00,00 17:44,63 9:22,83
9 Kurotskin, Nikita 15 S-Pb 17:41,00 18:02,25 9:35,80
10 Maslov, Andrei 14 S-Pb 17:50,00 18:04,90 9:38,49
11 Gagarski, Vasili 16 S-Pb 18:10,00 18:05,10 9:42,30
12 Baranov, Oleg 15 S-Pb 17:45,02 18:05,56 9:34,55
13 Bredihhin, Fjodor 15 S-Pb 17:45,00 18:10,39 9:41,00
14 Strekalov, Eduard 15 S-Pb 18:02,00 18:14,00 9:42,50
15 Ljamin, Aleksandr 16 Narva 18:40,00 18:23,81 9:44,52
16 Bogdanov, Nikolai 15 S-Pb 17:43,00 18:24,91 9:49,48
17 Komalkov, Rostislav 14 S-Pb 19:00,00 18:25,58 9:46,50
18 Kantauskas, Artur 14 S-Pb 18:00,00 18:33,14 9:50,90
19 Pinkovski, Aleksei 16 S-Pb 18:40,00 18:41,33 9:58,00
20 Gratsjov, Juri 16 Dilan 18:19,00 18:46,30 9:53,60
21 Allikvee, Martin 14 Garant 21:00,00 18:55,23 10:07,59
22 Kurandin, Dmitri 15 S-Pb 18:50,00 19:01,81 9:58,20
23 Savtsuk, Vladislav 14 Garant 19:15,00 19:11,06 10:16,43
24 Samus, Andrei 14 S-Pb 20:00,00 19:11,20 10:16,40
25 Dmitritsenko, Roman 14 tuk 19:01,00 19:18,51 10:15,24
26 Grigorjev, Andrei 15 S-Pb 19:20,00 19:20,06 10:22,13
27 Hodorev, Mart 15 Siluk 18:40,00 19:32,60 10:17,19
28 Jeremejev, Jevgeni 15 Garant 20:45,00 19:32,97 10:28,39
29 Kirjanen, Kristjan-Martin 15 tuk 18:00,00 19:33,88 10:25,00
30 Potehhin, Aleksander 14 Garant 21:15,00 19:50,17 10:32,74
31 Sulg, Erik 14 Garant 21:25,00 19:50,83 10:40,61
32 Kozlovski, Nikita 14 Aktiiv 19:50,00 19:55,91 10:27,21
33 Aedmaa, Andri 14 tuk 18:30,00 20:01,94 10:33,61
34 Kalinovski, Arkadi 13 Aktiiv 20:00,00 20:12,89 10:42,49
35 Aleksandrov, Artjom 15 Aktiiv 19:30,00 20:17,36 10:42,00
36 Kull, Heinar 14 tuk 20:17,20 20:20,22 10:45,50
37 Gorodetski, Stepan 15 S-Pb 20:00,00 20:31,48 10:51,71
38 Krasnov, Valentin 13 Narva 20:42,00 20:36,41 10:57,24
39 Vaskin, Andrei 13 Garant 21:55,00 20:38,22 10:58,00
40 Stseglov, Mihhail 12 Narva 20:41,00 20:51,75 11:02,74
41 Miruskov, Maksim 15 tuk 20:53,00 20:57,68 11:05,49
42 Hiielo, Artur 14 tuk 21:00,00 21:04,71 11:15,97
43 Valdner, Erik 13 Aktiiv 20:15,00 21:13,06 11:20,90
44 Stetski, Stanislav 14 Aktiiv 21:00,00 21:59,39 11:41,18
45 Voznjuk, Aleksandr 14 tuk 21:00,00 22:09,92 11:46,20
46 Semjonov, Artjom 15 Siluk 24:00,00 22:33,65 12:03,10
Refery (E.Barmotin)
Sekretary (S.Maximov)